Akdenizin Korunması İçin Çevre Bakanları Bir Araya Geliyor

30.11.2013
Ülkemizin de taraf olduğu, Akdeniz’in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona Sözleşmesi) çerçevesinde; 3-6 Aralık 2013 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan 18. Taraf Ülkeler Toplantısı’na, Ülkemiz ev sahipliği yapacak olup, söz konusu toplantının akabinde Sözleşmenin Başkanlığı 2 yıllığına Ülkemize geçecektir.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR’ın başkanlığında Toplantıya, Sözleşmeye taraf Akdenize kıyısı bulunan 21 ülke ve Avrupa Birliği katılım sağlayacaklardır.

Toplantı kapsamında; 5 Aralık 2013 tarihinde Akdeniz’e kıyısı olan Ülkelerin Bakanlarının katılım sağlayacağı “Çevre Dostu Şehirler” ana teması ile Sn. Bakanımızın Başkanlığında, “Bakanlar Toplantısı” düzenlenecek olup, söz konusu toplantıda Akdeniz’in korunması için alınması gereken tedbirler istişare edilecektir. Toplantının sonucunda Akdeniz’in korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanabilmesi için tüm üye ülkelerin mutabık kalacağı ortak bir yol haritası niteliğinde olacak “İstanbul Deklarasyonu”nun ilan edilmesi beklenmektedir.

18. Akdeniz Taraflar Toplantısı Resmi Sitesi: http://www.cop18istanbul.org/

Kaynak: http://www.csb.gov.tr/turkce/index.php?Sayfa=faaliyetdetay&Id=822

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir